Тя е и гаранция за развитие на пчеларския сектор, категоричен е Манол Тодоров
автор: Жени Владинова
Манол Тодоров го познават пчеларите в цяла България. Той e изключително активен в пчеларската общност – защитава пчеларското съсловие и отстоява интересите им. Манол и синът му Стоян са хората, които положиха неимоверни усилия да популяризират Странджанския манов мед не само в държавите от Европейския съюз, но и в други страни. Единствената им цел е да създадат достоен имидж на продукта и да му отредят полагащото му се място като най-добър в света.
И резултатът е налице – през 2019 Странджанският манов мед ще получи защитено наименование за произход като бъде вписан в Европейския регистър на защитените наименования. През дългите години борба за постигане на защитеното наименование аргументите на Манол Тодоров са, че Странджа е защитена местност и това изключва интензивното земеделие. А това е идеална възможност за производство на биологични пчелни продукти. Но веднага професионалният пчелар напомня, че разходите за производство на такива продукти са големи. И не бива цената на биологичния и на конвенционалния мед да е една и съща.
Затова той и други негови колеги пчелари, произвеждащи биологичен мед, се надяват цената на биологичния мед и пчелните продукти от него да е поне с 30-40% по-висока от конвенционалния.
Манол не е сам в постигане на целите си. Той изцяло и безрезервно е подкрепян от сина си Стоян, както и от цялото си задружно семейство. Всички те заедно и упорито работят на пчелините. А те са много – в с. Фазаново, с. Велика, с. Варвара, гр. Ахтопол, с. Бродилово.
Куражът да изказват мнение, да изискват и да отстояват идеите си идват от 50-годишния семеен пчеларски опит и рутина която семейството има зад гърба си. Така че, представяйки Манол Тодоров, във всяка дума и изречение представяме семейната пчеларска ферма “Мана”.
Историята на сегашния семеен бизнес започва много отдавна, когато с вързопи от покривки на гръб и пеша от гр. Приморско до с. Фазаново, бащата и майката на Манол пренасят две тръвни за мед. Именно тези пчелни семейства стават основата на пчелин от 12 кошера, който преди 50 години – през 1967 г., е настанен на острия завой на с. Фазаново.
В пчеларска ферма “Мана” се добиват: странджански манов мед, странджански манов мед с перга, странджански цветен прашец, странджански цветен прашец с памуклийка, спиртен екстракт от прополис – клеева тинктура др.
Помещението, където се добива медът, е регистрирано по Наредба щ 26 от 14 октомври 2010 г. за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.
То е оборудвано и с разпечатваща машина, шнек, помпа за мед, електрически центрофуги, 3 маторатора, съоръжение за декристализация на меда, сушилня за пчелен прашец, парна восъкотопилка, веялка за цветен прашец – всичко необходимо за първичната преработка и съхранение на меда. За да изпълнява максимално добре изискванията на наредбата за биологичното пчеларство, семейството само добива восъка и произвежда восъчните основите за пчелните пити.
Дългите години работа в пчеларския бранш позволяват на Манол да е пределено наясно с проблемите и нуждите на пчеларите от Странджа. Винаги, когато има възможност, той е споделял, че пчеларите от Странджа, са убедени, че в техния край се произвежда най-чистият и най-качественият манов мед. Манол държи да се знае, че пчеларите в Странджа работят по различни програми, по една от които правят изследвания на пет проби от пет пчелина в пет независими лаборатории.
И всички те се надяват, че резултатите ще им дадат писмени доказателства по какво се отличава странджанският манов мед от другия, конвенционалния мед. Надеждата за пчеларите от Странджа се сбъдва най-после – тази година Странджанският манов мед ще получи защитено наименование за произход. А това вече дава възможност на фермерите да започнат да получават цена, каквато заслужават.
Известният пчелар от Царево води активен обществен и професионален живот.
Манол Тодоров може да бъде видян и на мирните пчеларски протести.
До него отново е синът му Стоян, а протестите са за опазване живота и здравето на пчелите с настояване за пълна забрана на употребата на неоникотиноидни препарати за растителна защита. Другата цел на Манол, за която работи активно и не жали сили и време, е обединяване на пчеларите в една организация, която да има лоби и да защитава техните интереси.
Членовете на семейството на Манол Тодоров са може би най-разпознаваеми и медийно представени пчелари в България. Те взеха участие в Европейската седмица на пчелите и опрашването в Брюксел под егидата на г-жа Мария Габриел. Тогава българският щанд е най-посещаван и семейство Тодорови представиха Странджанския манов мед.
Присъстваха и на Европейския форум на пчеларите, където се предостави възможност на пчелари от цяла Европа да обменят информация за състоянието на сектора.
А от 2004 г. насам семейството оганизира “Фестивал на странджанския мед и странджанския цветен прашец”. Той се провежда през първата десетдневка на август в гр. Царево под мотото “Царево – царството на мановия мед!” През 2017 г. бе 14-ото й издание.
И през цялото време единствената цел на Манол е популяризирането на Странджанския манов мед и пчелен прашец
Затова и през годините той и семейството му са канени в различни държави – Турция, Норвегия, Белгия, Украйна, Хърватска, Румъния, Унгария, Франция, Гърция, Словения, Македония, Сърбия, Швейцария, Италия, Германия, Полша, Чехия и др., където представя странджанския манов мед и странджанския цветен пчелен прашец.
И въпреки голямата ангажираност Манол и семейството му се отнасят и с голяма грижа за децата
Семейството активно участва в Националната кампания “Медена закуска”, организирана от еврокомисар Мария Габриел. По време на кампанията Манол Тодоров обяснява на учениците за значението на пчелите за живота на Земята и ползите за здравето от консумацията на мед и пчелни продукти.
Предоставят пълна и изчерпателна информация за тайната на пчеларския живот, пчелите и пчелното семейство, за ключовата роля на пчелите в екосистемата на планетата. Отново с децата семейството отбелязва празника на пчеларя Св. Харалампий.
Семейство Тодорови активно участва и в подготовката и провеждането на Първия световен симпозиум за мановия мед в Царево още през 2008 г. В него участват 85 учени от 26 държави от 4 континента. А в момента тече организация за подготовка на Втория световен симпозиум на мановия мед, който ще се проведе в края на юли 2018 г. в гр.Царево.
След всичко описано дотук, едва ли някой ще се учуди на признанието и наградите:
През 2000 г. Манол Тодоров е избран за “Пчелар N1 на България” – номинация на Националната асоциация на пчеларите професионалисти и вестник “Пчелар и кошер”.
През 2015 г. Манол Тодоров е награден с приза “Златната писалка” на вестник “Пчела и кошер”.
През 2015 г. е получил награда за личност, популяризирала местни производства и продукти в Община Царево.
А през 2017 г. Областната експертна комисия по животновъдство – Бургас, обяви Манол Тодоров за “Най-добър пчелар в Бургаска област” за 2017 г.
3 Comments
Your products are just great. It was a great pleasure working with you while setting up our website. Thank you!
Yes, the communication went quite well, and all of my questions were answered in time. Thanks for you professional support.
Thank you for your business and kind feedbacks. Please stay tuned for more updates.
Add Comment